Teller Ede 100
2008.03.14. 22:19 :: H2SO4
Teller Ede, vagy ahogyan a legtöbben ismerik, Edward Teller egy rendkívül érdekes és ellentmondásos tudós volt. Ha ott állunk szívünk választottjával a buliban, kezünkben egy pohár frissen facsart céklalével, ennél többet is érdemes tudni róla.
Marslakónak azokat a Magyarországról származó tudósokat hívják, akik az Új Világban lettek híresek. A marslakó elnevezés eredetére több verzió is van. Az egyik szerint Szilárd Leó használta a kifejezést a magyarokra, akik akcentussal beszélték az amerikai angolt és rendkívül okosak voltak. Ez a téma nagyon izgalmas és szebb is annál, hogy komolyabb bejegyzéssel illessem. El kell olvasni Marx György néhány írását vagy A marslakók érkezése című könyvét. Aki nem olvassa el, nem érdemli meg a paradicsomlevét.
Egyetemista koromban többször is volt alkalmam Teller Edét élőben hallgatni. Ilyenkor Marx György kíséretében, botjára támaszkodva bejött, leült a tanári asztalhoz vagy éppen ráült és mesélt. Mindig rövid mondatokban beszélt, jellegzetesen hangsúlyozva. Olyan történeteket mesélt, melyek az egész XX. századon nyomot hagytak.
Teller részt vett az atombomba előállítását megvalósító Manhattan Programban, később a hidrogénbomba lett a fő műve. A hidrogénbomba működési elve hasonló a Napban zajló folyamatokhoz. Bizonyos hidrogénatomok egyesülnek és ezen közben elvesztik identitásukat (héliummá alakulnak), sőt a össztömegükből is hiányzik egy kevés. Ez a tömeghiány, felszabaduló energia formájában jelenik meg a nyilvánosság előtt, nem kis csinnadrattával. Ennek a magfúziónak a földi, pusztító változata volt a hidrogénbomba (másnéven termonukleáris bomba), mely 1951-ben készült el és 1952-ben ki is próbálták.
Teller Ede nem kapott Nobel-díjat. Azonban 1991-ben megkapta annak kevésbé megtisztelő változatát az ig-Nobelt. A magyar tudós nem csupán a rendkívül pusztító hidrogénbomba kapcsán lett ismert, hanem a hidegháború egyik fontos személyiségeként is. Ronald Reagan amerikai elnök 1983-ban jelentette be a csillagháborús programot (stratégiai védelmi kezdeményezés, SDI). Ebben egyik főtanácsadója Teller Ede volt. A program a világűrből, lézerrel kívánta volna megsemmísíteni az USA felé haladó atomrakétákat. Persze ezt nem lehet elintézni egy mondattal, de mégis ezt teszem. Ezekért kapta az ig-Nobelt.
Amikor egyik előadása végén az ELTE (szebb napokat látott) Gólyavárában egy amerikai egyetemista az SDI programról kérdezte, Teller Ede azt mondta, hogy nem tud jól angolul... Egy másik előadása végén, a Puskin utcára néző, legendás D. épület nagyelőadójában a dedikálásra nyújtott, bulvárízű könyvekbe beleírta: Fele se igaz.
Az első atomreaktor mérnökök egyike Teller Ede volt. Sokat tett azért, hogy az atomreaktorok biztonságosabbak legyenek. A csernobili katasztrófa nem történt volna meg, ha a személyzet nem provokálja ki a Teller-effektusként ismert jelenséget. Igaz, akkoriban sci-fi kategóriába tartozott volna, ha éppen Teller Ede adott volna tanácsot szovjeteknek.
Teller Ede 100 éve született. Helye ott van a többi marslakó között.
Ez a helyzet.
4 komment
Címkék: atom atombomba hidrogénbomba teller magfúzió
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Zsiros László Róbert · http://www.szertar.com 2008.03.15. 11:33:14
Mondjuk szilárdleósat, kármántódorosat, hogy a marslakóknál maradjunk. =)
Úgy rémlik, hogy Fermi volt az, aki azon morfondírozott, hogy ha tényleg vannak értelmes földönkívüliek, akkor azok hol lelhetők fel. És erre mondta Szilárd Leó, hogy azok az akcentussal beszélő emberek, akiket magyaroknak hívnak.
H2SO4 2008.03.15. 12:14:57
Az első link éppen ezt taglalja. Marx György cikke a Fizikai Szemléből.
tappancs 2008.03.15. 12:32:21
(annyit hozzá, hogy tudomásom szerint a "legyen érdekes életed" kínai mondás tudomásom szerint eredetileg átok)
Hozzászólások