Gőztörvényes ügy
2007.09.20. 22:22 :: H2SO4
A vízgőz ugyanis színtelen, légnemű anyag. Ráadásul a folyadékok (pl. a víz) minden hőmérsékleten párolognak, ráadásul az emberek testén levő nedvek is párolognak, ráadásul állandóan. Ez gáz, vagyis csak gőz. (Ez nem vicc.)
Amikor az ember a gőzfürdőben van, vagy zuhanyfülkében tölti drága idejét a forró víz alatt, úgy mondjuk gőzben van. Pedig nem. Vagyis igen, de a ködhöz vagy füsthöz hasonló képződmény nem a gőz.
A képen látható gőzmozdony kiengedte a gőzt, mely a hidegebb levegőben levő pici porszemcsékre kicsapódott és fehér felhőcskék módjára ficánkol. A zuhanyfülkében vagy a fürdőben sem a gőzt látjuk, hanem a gőzből kicsapódott vizet.
Amikor vizet forralunk, egy jó ideig nem látjuk az egyre fürgébben távozó vízgőzt. Ha odatesszük a kezünket az útjába, meg is van a bizonyság.
A gőz nem gáz. A gáz sem gőz. Fentebb sem tréfálkozás okán hoztam őket szóba. A gőz ugyanis abban különbözik rokonától, hogy nyomás alatt cseppfolyóssá tehető. Ekkor ugyanis fehér köpenyben, szigorú tekintettel, olyan közel kényszerítjük a részecskéket, hogy az már maga a folyadékállapot. A PB-gázt (propán-bután) is folyadékállapotban tárolják a palackban, mert így sokkal (nagyon sokkal) kevesebb helyet foglal.
A gáz kinőtte gőzkorát és egy bizonyos hőmérsékletnél melegebb lévén már nem cseppfolyósítható. Ez a (neve szerint kritikus) hőmérséklet az anyagra jellemző, de függ a nyomástól is. A gőz még bevállalja, a gáz nem. Hiába, ilyen a nagykorúság.
Ez a helyzet.
A fényképen a nagycenki Széchenyi Múzeumvasút András nevű mozdonya látható. Ajánlom mindenkinek az utazást.
2 komment
Címkék: gáz folyadék gőz cseppfolyós vízgőz
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
szaraz tenyek 2007.09.24. 16:29:51
A nitrogén, az oxigén, az argon, amelyek a száraz levegő fő komponensei, mind gázok, hisz a kritikus hőmérsékletük -100 Celsius fok alatt van.
A szén-dioxid érdekes eset, mert 31 fok körül van a kritikus pontja, ezért meleg napokon gáznak kell számítani, általában pedig gőznek, ha ezt a szabályt komolyan vesszük.
Persze azért a nedves levegőben akár 5 százalék is lehet a 'gőz', a nedvesség.
H2SO4 2007.09.24. 18:52:25
Egy emberekkel teli szobában biztosan nem egyenletes a páratartalom.
Hozzászólások