Az ellen nem véd - mondta Szalacsi Sándor, amikor Árpád bunkerének atomtámadással kapcsolatos védelméről kérdezték. Egy volt diákom hívta fel a figyelmemet egy flaskára, mely piszkos vízből ivóvizet "készít". A Lifesaver nevű rendszer, melyet Michael Pritchard ipswichi feltaláló jegyez, képes oly módon megszűrni a szennyezett vizet, hogy a szűrletbe nem jutnak át például a kórokozók. A 7,5 deciliteres sportflaskához hasonló palackba betöltjük a sáros, piszkos vizet, pumpálunk párat és már ihatjuk is. Az alábbi frappáns előadásban pikk-pakk megtudhatjuk mindezt.
Nézzük meg a filmbejátszást, majd tegyünk fel hiányzó válaszokhoz kérdéseket:
A filmből is látszik, hogy amiben nincs nanotechnológia az már szinte ciki. A feltaláló az előadásban is hangsúlyozza, hogy olyan szűrőt használnak, amely a 15 nm (ez nanométer és nem négyzetméter, mint a lakáshirdetésekben) méretnél nagyobb részecskéket kiszűri. Így tesz az E.coli baktériumokkal és a szintén említett polio vírussal. Ha megnézzük a termék honlapját, akkor ott megtaláljuk egy angol laboratórium igazolását, hogy ez tényleg igaz.
A terméknek előbb főleg a katonai alkalmazásait hangsúlyozták, mert az nyilvánvalóan jobb piac, mint mondjuk Banglades. A 150 dolláros Lifesaver bottle 4-6000 liter víz előállítását ígéri a szűrőbetét cseréje nélkül, de kérik a felhasználókat, hogy a lehető legtisztább vízből merítsenek.
Mindez jól hangzik, amíg eszünkbe nem jut, hogy a víz (a poláros galád) számos anyagot sunyi módon felold és az oldott részecskék bizony kisebbek 15 nanométernél. Sőt a kolloidok részecskéi is éppen a határon vannak. A legkisebb kolloid részecskék átbújhatnak a "szitán". Ezek a részecskék csak ún. ultramikroszkóppal láthatók, melyet egy tévesen magyarnak tartott osztrák kémikus, Richard Zsigmondy fedezett fel.
Érdemes azonban megnézni a termék leírását és a mellékelt rajzot, melyből kiderül, hogyegy aktívszenes szűrő is van a palackban. Aktívszénnek nem lehet születni, azt jómunkásemberek készítik. Ennek az anyagnak érdekes tulajdonsága, hogy egy gramm aktívszén olyan porózus, hogy belső felülete nagyobb, mint két teniszpálya. Egyes aktívszeneket különböző vegyületekkel kezelik.
A Lifesaver palack ismertetője a kórokozók, gombák kiszűrése mellett (az aktívszén miatt) a gyomirtószerek, gyógyszerek maradványait, oldott nehézfémek ionjait is távol tartja. Valószínűleg a vízben oldott klórral is ezt teszi. Az aktívszén nem szűrő. A rajta áthaladó részecskék egy részét finomat, de határozottan maradásra bírja, megköti.
Egy részét. A leírás nem említ savakat, alkoholokat, bizonyos mérgező anyagokat (pl. arzéntartalmű vegyületek), melyek átjutnak a szűrőn és az aktívszén sem marasztalja őket. Az viszont olvasható az ismertetőben, hogy a berendezés nem alkalmazható sók szűrésére (meg üdítőknél, de az nem annyira érdekes). A sók sem egyformák, egyáltalán nem mind hasonlítanak az enyhén veszélyes konyhasóra.
Felmerül a kérdés, hogy mi történik a kiszűrt anyagokkal, élőlényekkel, amíg nem tisztíjuk meg a szűrőt. És bizony a tisztításhoz vízre van szükség...
Sokan felvetik, hogy a rászorulók, a katasztrófák által sújtott területek lakói nem tudják megfizetni ezeket az eszközöket. A humanitárius segítők meg tudják fizetni? Addig is használhatják katonák, ha jól meggondolják, hogy milyen vízbe merítik palackjukat! Esővízből nyerhetnek ivóvizet a Mazda egyik koncepcióautójának utasai is, mert a Lifesaver palack alaptartozék. (Ha nem esik az eső, akkor irány a benzinkúti shop.)
Tanulságot nem szűrnék le, de a téma érdekes és jó lenne, ha sok komment szűrődne át a neten. Ígérem, nem szűrök ki egyet sem.
Ez a helyzet.
Hozzászólások