Karácsonykor a beiglit nem a fénysugarak károsítják, hanem sokkal inkább mechanikai hatások. Azaz nem annyira nézzük, inkább esszük. Pedig nézni is érdekes, ha van egy kis mikroszkópunk.
A képen a darált mák látható kb. 200-szoros nagyításban. A mákszemek az ópium történetének mellékszereplői voltak sokáig az ópium mellett. Az ópium a mák megszáradt tejnedve mintegy 25 féle alkaloidát tartalmaz, nagyrészt morfint. A morfin ma már nem ópiumból készül, hanem egy magyar gyógyszerész eljárása alapján mákgubóból.
A mákos beigliben is megtalálható a morfin kis mennyiségben, de ettől még nyugodtan fogyasztható, kivéve, ha élsportolók vagyunk és nem szeretnénk gondot a doppingellenőrzésen.
A mákot már évezredek óta használják, például kenyéren, péksüteményen. A fenti képen már a mákos beigli egyik máksávját látjuk a szomszédos tésztasávval. A határvonal nem olyan éles mint mondjuk a két Korea között. A mákszemek E-vitamin források, tartalmaznak kötött formában fémionokat (pl. kalciumot, cinket, rezet) és olajtartalmuk is számottevő. Olyannyira, hogy mákolajat is sajtolnak belőlük.
A képen kb. 20-szoros nagyításban látható egy dióbéldarabka. A dióbél 50-70%-át zsírsavak teszik ki, amelyek nagyobb része többszörösen telítetlen, azaz jócskán tartalmaznak például kettős kötéseket. Hasonszőrű társaihoz (mandula, mogyoró, földimogyoró) képest a dió több antioxidánst is tartalmaz.
A 200-szoros nagyítású felvételen a diós beigli határvonalainak egy kicsi darabja látszik. A sütéskor a dióban található vitaminok és aminosavak sajnos pórul járnak, így az eredmény inkább finom, mint egészséges. A nyersen fogyasztott dió azonban jó ajánlólevelekkel rendelkezik, csak előtte ki kell tessékelni a csonthéjából.
A beigliben olykor mazsolaszigeteket is találhatunk. 200-szoros nagyításnál a mikroszkóppal ott is észrevesszük a mazsolafoszlányokat, ahol szabad szemmel nem is tűnnek fel a diós töltelék sűrűjében. A mazsoláról sokan azt tartják, hogy egy szomorú szőlőszem. A mazsolák nagy mennyiségű cukrot tartalmaznak, de megtalálhatók bennük polifenolok és flavonoidok is, hiszen szőlőszem eredetüket nem tagadhatják meg.
A beiglit nézni érdekes, de ritka elfoglaltság. Persze nézni egészségesebb, mint megenni, így aki vigyáz a szénhidrátbevitelére, inkább nagyítóval vagy mikroszkóppal közelítsen ezekhez a sütemény-féleségekhez.
Ez a helyzet.
Hozzászólások