Az UNESCO és az ENSZ kedvessége folytán elkezdődött A kémia nemzetközi éve 2011, amely Marie Curie (született Skłodowska) kémiai Nobel-díjának 100. évfordulóját ünnepli. Van egy dezodor, amelynek reklámjától Curie és sok szépemlékű kémikus hónapok óta omega szögsebességgel forog a sírjában.
Sokan emlegetik bosszankodva, hogy egy dezodor reklámja azt emeli ki, hogy a termék ezüstmolekulák (vagyis ők így írják, hogy ezüst molekulák) segítségével gátolja meg a kellemetlen testszagot. Az ezüst egy fém, amelynek részecskéi egy érdekes, ún. fémes rácsban tengetik napjaikat. Az ezernyi-milliónyi ezüstatom nem molekulákat alkot, hanem erős összetartásban izeg-mozog annak árán, hogy néhány elektronjának kimenőt ad. Az ezüst antibakteriális hatása elemi formában, ionos formában, oldatban és kolloid formájában is megmutatkozik. A kérdéses dezodorban valószínűleg olyan anyag van, amelynek hatóanyagában az ezüstion vagy kolloidezüst szerepel. Ha körülguglizunk, akkor kiderül, hogy van dezodor, amelynek készítői jártak suliba és a reklámja ezüstionokat emleget. Zokniban sem ritka már az ezüstszál.
Ezüstmolekulák lehetnek, ha elpárologtatjuk a fémezüstöt és a barátunk gázhalmazállapotba kerül. Ez nem a tenyerünkben történik, mivel az ezüst forráspontja (nem olvadáspontja!) 2485 Celsius-fok.
Az ezüstmolekulákat emlegető reklámnál sokan felszisszennek, de valahogy mégsem elég hangosan, mert következetesen jelenik meg továbbra is ebben a formában a reklám, a honlap és termék csomagolása is. Igaz, van, aki ennél sokkal messzebb megy és aura kvarcot emleget, amelyet alkímiai eljárással platina és ezüstmolekulák ötvözésével állítanak elő. Te jó atommag! És mindezt a kémia évében!
Ez a helyzet.
A képen a 40 évvel ezelőtt forgalomba került első aeroszolos dezodor (forrás: https://www.mentalfloss.com/blogs/archives/12530)
Hozzászólások