Mintegy 12 ezer gyermek született végtaghiánnyal 50 évvel ezelőtt, 1958 és 1961 között Németországban. A tragédia még mindig nem merült feledésbe, bár már csak 2-3000 ún. Contergan-bébi él.
A Contergan nevű gyógyszert 1954-ben fejlesztették ki és az 1957 végén hozták forgalomba. Hamar népszerű lett, sokmindenre kínált megoldást. A vény nélkül kapható készítmény jó hatással volt a szorongásra és csökkentette a kismamák hányingerét is. A Contergan az immár hírhedt, aacheni székhelyű Grünenthal cég sikerterméke volt akkoriban. A gyógyszer hatóanyaga a thalidomid vagy kémikus nyelven alfa-ftálimido-glutárimid. Más országokban a gyógyszert Thalidomide néven hozták forgalomba.
Az első, tömeges rendellenességek 1958 második felében jelentkeztek. Egyre több olyan csecsemő látta meg a napvilágot, akinek hiányzott vagy fejletlen volt valamelyik vagy mindegyik végtagja (lásd mellékelt kép). Ezen kívül érzékszervi károsodást is tapasztaltak. Az akkori viszonyokra jellemző, hogy a Contergan 1961-ben vényköteles lett, majd csak egy német genetikus, Widukid Lenz bizonyítékai és elszánt küzdelme nyomán tiltották be Németországban. A készítményt a brit piacról is kivonták, de Olaszországban, Brazíliában, Japánban, Kanadában még hónapokig forgalmazták.
A Contergan esetében az történt, hogy a tükörképi pár egyik molekulája jótékonyan hatott a szervezetre, a másik pedig nagyon nem. Ezt nevezik gyógyszer teratogenézisnek. A pár két molekulája nem könnyen választható szét. Az eljárás inkább az, hogy úgy állítanak elő egy vegyületet, hogy a párnak csak az egyik tagja keletkezzen. A természetben is ez történik, ugyanis a testünk fehérjéit alkotó aminosavak is királisak, de mindenhol csak a pár egyik tagja van jelen.
Aki regisztráció után telepíti ezt és utána kattint a képre, jópofa élményben lesz része.
Eddig úgy tűnhet, hogy egy szomorú, néhány éves történetre tekintettünk vissza a félévszázados évforduló kapcsán. Nem egészen. A Grünenthal a per nyomán kártérítést fizetett az áldozatok családjainak egy erre a célra létrehozott alapon keresztül, de felelősségét sohasem ismerte el. Sőt, találkozni sem voltak hajlandók az áldozatokkal. A Thalidomide élete sem végződött drámaian és nem tűnt el a süllyesztőben a sok tabletta. A gyógyszerből csak 1985 és 1992 között több, mint 2 millió tabletta fogyott. A legtöbb Marokkóban, Peruban, Indiában. A www.thalidomide.org honlap adatai szerint többször tapasztalták a már ismert tüneteket, de a gyógyszert a lepra egyik szövődményének, illetve egyes rákfajták gyógyításában mégis alkalmazták.
forrás: http://nimbime.wordpress.com/2007/06/22/ubiquity-of-governmental-incompetence/
A még élő Contergan-bébik ma 50 év körüliek és havi, legfeljebb 545 eurót kapnak a már említett alapból. Sokan közülük teljes, de nehéz életet élnek. Egyikük, Niko von Glasow filmet forgatott 11 sorstársáról. A NoBody's Perfect (Senki nem tökéletes) című filmben kéz vagy láb nélküli nők és férfiak egy aktnaptárhoz állnak modellt és életükről beszélnek a szintén Contergan-bébi rendezőnek.
Ez a helyzet.
Hozzászólások