Az emberek egy része sokat küzd azzal, hogy a haja egyenes vagy pedig görbe legyen. Ezen emberek nagy százaléka nő vagy pedig hölgy.
A küzdelem lényege az, hogy elektromos eszközökkel vagy vegyi anyagokkal támadnak a hajszálakra és olyasmire kényszerítik őket, amit ők magunk nem akarnának.
A hajban található egy fehérje, mely a keratin nevet kapta a keresztségben és a körömben is megtalálható.
A fehérjék élete nagyon egyszerűen indul, aztán igencsak elbonyolódik. Röviden arról van szó, hogy a sejtekben aminosavakból hosszú füzérek készülnek. A sorrend igen fontos, mert az aminosavak különböznek ám és ezrével hemzsegnek. Az újszülött fehérje, ahelyett, hogy gügyögne, villámtempóban tekeredik, kunkorodik és az ovit átugorva társaival is kapcsolatba lépve bonyolult alakzatokban felnőtté válik. A fehérjékben csavaros (alfa-hélix) és harmonikaszerű alakzatokat (béta-redő) is találunk mindenféle kombinációban. A haj keratinjában alfa-hélixek vannak. A fejérjékben olyan sok atom van, hogy amikor modell formájában ábrázolják, akkor inkább az alakzatokat láthatjuk. Az alábbi képen az inzulin modellje látható.
A képeken ugyanazon ifjú hölgy kétféle haja látszik, két különböző időszakból.
A haj keratinja a vízzel nem kényszeríthető tartós változásra. Van azonban egy másik lehetőség is. Ebben egy Karl Nessler nevű ember élenjáró volt, aki több szabadalmat is jegyzet a XX. század első évtizedeiben. Ő találta fel a műszempillát is.
A fehérjeszálakon -SH csoportok is vannak, melyek bizonyos körülmények között párosával, páros lábbal kirúgják ki hidrogénjeiket és erős -S-S- kapcsolatokat építenek ki. Ezek kénhidak, melyek már nem laza kapcsolatok, hanem komoly és erősebb kovalens kötések.
A kénhidak felszakításához és rögzítéséhez is kémiai vegyületek szükségesek, melyeket a fodrászok régóta használnak nagy lelkesedéssel. Erről érdemes elolvasni ezt a cikket is!
A Nessler által, több mint 100 éve feltalált dauer évtizedekig hódított és még ma sem nyelték el végleg a hajhullámok.
Ez a helyzet.
Köszönet Zsófinak!
Hozzászólások