Nem a pisai toronyról van szó. Bár kétségtelen, hogy az itáliai építménynek nagyon jó a renoméja. Pisa nevezetes, 56 méteres tornyát turisták milliói "támasztják" nyaralási fotókon (képi közhely ez). Azt mondják, hogy Galilei is kísérletezett ott, de ezt sem cáfolni, sem megerősíteni nem könnyű.

A pisai ferdetorony még a Google Earth-ben is kitűnően látszik. A torony
3,97 fokkal tér el a függőlegestől. Egyben ez garantálja rendkívüli látogatottságát is. A
pisai torony érdekessége, hogy már akkor elkezdett dőlni, amikor építették. Az 1990-es években stabilizálták is a torony dőlési szögét. Ehhez földet távolítottak el az ellenkező oldalról és acélhuzalokkal rögzítették a tornyot a talapzathoz.

A legferdébb torony címét azonban nem a pisai, hanem egy németországi torony tudhatja magáénak. A
suurhuseni templomtorony ugyan csak 27 méter magas, a függőlegestől való eltérés azonban
5,19 fok.
A
németországi falu templomát a 13. században építették tölgyfa alapra, mely nedves talajon állt. A torony 1450-ben épült. Az évszázadok során a fa alap kissé összement és rothadásnak is indult. A ferdülést 1885-ben észlelték először. A kitérés 1925-ben még csak 1,15 m volt, mely 1996-ra 2,43 méterre nőtt. A templomot 1975-ben be is zárták, de 1996-ban stabilizálták a torony dőlését és így a hívek ma is használják az épületet.
A Németország északi részén levő Suurhusen templomtornya a Google Earthben is látszik.
A ferde tornyok addig nem dőlnek le, amíg a dőlési szög el nem ér egy bizonyos értéket (vagy anyaghiba, fáradás nem történik). A borulás nagyjából akkor következne be, amikor a torony súlypontjából, a talajra bocsátott merőleges az építmény talapzatán kívülre esne.
Ez a helyzet.
Hozzászólások