Mit gondolsz, kedves olvasó: hány kiskanál cukor lehet fél liter kólában?
A kólásflakonok címkéje szerint 500 ml nedűben 45-53 g szénhidrát van. Sok ez vagy kevés?
Előrebocsátom, hogy csak egy otthoni, kvalitatív vizsgálatot végeztem (sok füsttel és bűzzel és két nyolc napon túl gyógyuló edénnyel). Elforraltam fél liter kólát, majd ugyanennyi cukormentes kólát. Méréseim nem pontosak, csupán házilagosak, de az eredményről így is el lehet gondolkodni.
A kólában sokminden van. Nem is mindenről tudom, hogy mi az. Forralás közben persze távozik a szén-dioxid és a víz. Van benne karamell a szín miatt és gyümölcscukor (fruktóz)-, valamint szőlőcukorszörp az édes íz miatt. Amikor elforr a víz, ez a három jóbarát egy közös karamellizálódott sírban végzi. Egy fekete, bűzös és könnyfacsaró, ám karamell illatú valamit kapunk. (Amerikai típusú konyhában nem jó ezt a kísérletet végezni :-().
Egyszerű, konyhai mérlegem szerint a visszamaradt izé kb. 43 g tömegű. (Sajnos a fél litert nem pontosan mértem, csak azzal, ami a konyhában adódott.)
Ha azt gondoljuk, hogy ez a 43 g nagyrészt a fruktózból és a glükózból származik, talán nem tévedünk nagyot. Mennyi ez a 43 gramm?
Én kristálycukorral próbáltam összehasonlítani. Először 1 púpozott kiskanálnyit mértem le, aztán a többit.
Jókora kupac ez a 43 gramm, 8-9 kiskanálnyi.
Nem vagyok egy ízművész, de nagyon érdekelne, hogy ízhatásban mekkora a különbség mondjuk 5 vagy 6 kiskanálnyi cukor között. Fél liter teában a legédesszájúbbak is 3-4 kanálnyi cukrot helyeznek el. És akkor mi a helyzet a 8-9 kiskanálnyi mennyiséggel?
Miért van arra szükség, hogy a kólában ilyen sok fruktóz és glükóz legyen a karamell társaságában? Íztakaró funkciójuk is lenne?
maradt a kólából (ez nem az összes, csak egy kis darabka).
Vízben lassan és komótosan oldódik.
A képen látszik, hogy mi maradt a cukormentes kólából az edényben a forralás után. A különbség jól látható. Alig maradt valami az edény alján és az is könnyen oldódott vízben.
A kísérlet ötlete nem tőlem származik, hanem Marshall Brain-től. Feltétlenül érdemes megnézni az ő kísérletét is, mert annyi biztosan kiderül belőle, hogy a kóla nem mindenhol ugyanolyan összetételű, ízű.
Hozzászólások