A tojás halála
2007.07.30. 21:31 :: H2SO4
A konyha terminátora rezzenéstelen arccal nézi végig, aktívan és nyereségvágytól vezérelve, ahogy fehérjemolekulák milliárdjai örökre eltorzulva, szörnyet halnak a serpenyőben.
A fehérjék nagyon hosszú vegyületláncok, melyek csodálatos módon vannak feltekeredve. Olyan láncok ezek, melyek gyöngyszemei aminosavak. Nem is akármilyenek, mivel a természet megelégszik mindössze 20 féle aminosavval és ebből építkezik. A fehérjék óriásgubanc vagy más tekervényes lánc formájában vannak jelen a természetben. A mellékelt kép mutatja, hogy rendkívül bonyolult struktúrákról van szó, rengeteg aminosavval és ami a legfontosabb: a láncok között fellépő kölcsönhatásokkal. A képen egyébként a még boldogan élő tojásfehérje egy részlete látható.
Amikor tojást főzünk, rántottát készítünk, a hő hatására a fehérje elveszti eredeti szerkezetét és ez a folyamat visszafordíthatatlan. Ez a folyamat a denaturáció, melynek során a láncok közötti kötések megváltoznak. Ezt a folyamatot látjuk akkor is, amikor húst főzünk vagy sütünk.
Magas láza mindenkinek lehet. Sokan tudják, hogy ilyenkor, bizonyos hőmérséklet felett mindent meg kell tenni a lázcsillapítás érdekében. Ennek az az oka, hogy testünk fehérjéit nagyon féltjük a denaturálódástól, mely a magas hőmérsékleten következhet be. A denaturálódott fehérjék, már nem látják el feladatukat a testünkben és ez végzetes.
A tojással azonban nem csak a serpenyő végezhet. A fehérjék szerkezetének örökre szóló megváltozása nem csupán hő hatására történhet meg, hanem vegyületek (savak), de akár hang hatására is!
Egy bulvár újságíró, bulvárhírében ezt olvassuk: "Több millió forintos jövedéki bírságra számíthat az a Békés megyei nagykereskedő, akitől 220 liter hamisított pálinkát foglaltak le a pénzügyőrök. A hatóság a kereskedőnél talált termékekből vett mintát, a vizsgálat pedig denaturálószer nyomait mutatta ki."
Az érdekes vagy vicces vagy szomorú (nem kívánt rész törlendő), hogy maga az alkohol is denaturáló hatású. Azaz a hamis és az igazi pálinka is rendelkezik ezzel a tulajdonsággal.
Ez a helyzet.
3 komment
Címkék: alkohol pálinka tojás denaturáció fehérjék
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bugkiller 2007.07.31. 10:51:18
A címben szereplő képlet a kénsavé, ami meg szerencsére nincs a tojásban. Viszont van benne H2S, aminek a neve pedig dihidrogén szulfid. De mindkettő büdös...
buzosbazis 2007.09.03. 17:43:40
A fehérjék, enzimek denaturálódása csak inkább 55-65 fok körül játszódik le. (Ld. sörfőzés, amikor is az enzimek gyorsítása miatt majdnem ennyire felmelegítik a levet).
A kémiai denaturálódás megy pl. acetonnal is, de a tojás összeugrik minden más ronda oldószer hatására is, az alkoholból szerencsére viszonylag sok kell, hogy ilyen kárt tegyen.
De ez a denaturálás, a fehérje letekerése természetes állapotából az azért mást jelez, mint a szesz természetes állapotának elrongálása piridinnel, vagy valami más bűzös anyaggal, amire az újságíró utalt.
Hozzászólások