
Első fotó
Ez a tárgy fémből készült. A baloldali fehér valami papírból van.
Annyit elárulok, hogy 1790-ben találta fel egy úriember. (Bár nem ismertem személyesen, lehet, hogy gaz volt ő.)
Mire szolgált ez az eszköz?
Ez a tárgy az ún. Coventry-féle higrométer, vagyis páratartalmat mért. Az eszközt 1790 körül készítette George Adams John Coventry ötlete alapján.
A bal oldalon levő papír egyre nehezebb, ahogy a páratartalom növekszik, ezért a mutató feljebb emelkedik.
Második fotó

Mit ábrázol ez a tárgy? Mire használták?
Ez egy korabeli demonstrációs eszköz. Tükrök és lencsék képalkotása tanulmányozható rajta. A zsinórok a nevezetes sugármeneteket jelölik. Ma ilyen szimulációt használunk erre (JAVA kell hozzá).
Harmadik fotó

Belül egy fémből készült tárgy van.
Mire használták a tárgyat? Mit mutattak meg/be a segítségével?
A hang a levegő rezgése nyomán jön létre. Sűrűsödések és ritkulások sorozata. Levegő nélkül a hang sem terjed. A képen egy csengőt látunk egy üvegharang alatt. Ha kiszivattyúzzuk a levegőt, akkor a vákuum miatt nem halljuk a csengő hangját.
Negyedik fotó

Mire szolgált ez a tárgy már a XVIII. században is?
Ez a test a lejtőn felfelé gördül. A kettőskúp súlypontja mindig alacsonyabbra kerül a lejtő tetején. A jelenség érdekes és nem is olyan egyszerű. Az SDT-ben található erről egy egész foglalkozás.
Ötödik fotó

Mit mutattak be ezzel a tárggyal a tanárok ősei?
Bizony ez egy gőzgép modellje. Abban az időszakban a gőzgép számított a minden gép lelkének. Ma már elterjedtek a belső égésű motorok és a villanymotorok is.
Azonban a gőz sem bújt el örökre a tudománytörténeti könyvekbe. Ma is építenek olyan autókat, melyeket gőzzel hajtanak.
Érdekes látni, hogy a XVIII. században nagyon-nagyon sok olyasmit tanultak az ifjú emberek, mint ma. Jópofa lenne ha egy akkori diák és egy mai beszélgetne a tudományról. Vajon értenék egymást? Aligha. És nem csak a nyelv miatt. :-)
Ez a helyzet.
Hozzászólások