Na, most az ilyen tereken rajzolók is ülnek és pénzmag ellenében ügyködnek. A kémcsőben ezek a rajzolók nem élnének meg.
A molekulákat nem lehet lerajzolni. Amikor az ember molekulát szeretne rajzolni, modellezi a világ dolgait, hogy abból következteseket vonjon le. Felnőtteket hoztam abba a helyzetbe, hogy rajzoljanak molekulákat. Így készültek a múlt kémiaóráinak alább látható lenyomatai.

A molekulák ábrázolásának egyik legelterjedtebb módját látjuk. Ez a gömb-pálcika modell. Az atomok a gombócok és a köztük levő kötések a vonalak.
A rajzon levő molekula valószínűleg a Sziget fesztiválon van épp, mert erősen vonagló hatást kelt a geometria rovására. Ez azonban nem baj, mert a molekulák borzasztó hiperaktívak és rezegnek, mocorognak.

A szerző egy híres molekulára gondolt, amikor munkáját elkészítette. A gondolatból aztán nem lett valóság, de a rajzot a fullerén molekula metaforájának tekinthetjük.
A fullerén (C60) 60 darab szénatomot tartalmaz és úgy néz ki, mint egy focilabda. A fizika tankönyvek nem mind írnak róla, úgy tesznek, mintha a szénnek csak két allotróp módosulata lenne, a grafit és gyémánt. A kémiatanárok nagyon szeretik, mert érdekes, szép, jópofa és 1996-ban Nobel-díjat is adtak érte.


Az atomi szerelem pillanatait láthatjuk. Két atom frigye a kovalens kötés, melyben a közeledéshez az elektronok közössé válása is társul. Ráadásul kialakul egy olyan közös elektronfelhő, melyben már nem tudja a kutya sem, hogy melyik elektron honnan jött. (Ez az elektronok tanuvédelmi programja.)

A kémiatanárok ezt a rákkeltő vegyületet nagyon szeretik, mert az aromás vegyületek világának ő a szóvivője. Ráadásul a szerkezetét Kekulé állítólag megálmodta.

A képen egy kakukktojás látható. Vagyis nem is. A képen a szerző egy sok atomból álló szerkezetet akart ábrázolni. Ezt atomrácsnak hívják. Ebben az esetben is több atom lép egymással kapcsolatba félreérthetetlen helyzetben, de ezt már nem nevezhetjük molekulának. Ezért kakukktojás a rajz.
Ne kerülgessük a kását! Érdekes nyomok maradnak az emberben az egykori kémiaórákból. Jó lenne tudni, ezek mennyiben rajz-emlékek és mennyiben a világot építő részecskékről alkotott kép épkézláb megnyilvánulásai.
Ez a helyzet.
Hozzászólások