Szódium és titánium
2007.07.08. 10:31 :: H2SO4
Sok a termékleírások között a fordítás, ahol a vegyi összetevők nevét úgy fordítják le, mintha egy színész nevéről lenne szó. Például a szódium nem egy angol musicalszínház, a Sodium magyar neve, hanem a kémiahiányos fordító hibája. Sőt, jobb, ha belenyugszunk abba, hogy a titánium nem egy, a Szaturnusz környékéről származó különleges anyag, melyet csillaghajók hoztak el bolygónkra.
A kémiai elemek zömének felfedezése a XVIII. és XIX. századra tehető. Már az is nagyon szép teljesítmény volt, hogy megkülönböztették az elemeket a vegyületektől. Ez még ma sem megy mindenkinek A legügyesebb felfedezők sorában Sir Humphry Davy és Carl Wilhelm Scheele nevét mindenképpen érdemes megjegyezni. Abban az időben az elemeket sokféle néven illették és sokféle jelölést is használtak. A nagy káoszból egy érdekes ember, Jöns Jakob Berzelius mutatott kiutat. Ő rendszerezte és el is nevezte az akkor ismert elemeket. Sőt, ő már indexeket is használt és azóta jelöljük az atomok számát is a képletben. Így valahogy: H2SO4 (a fenti címben sajnos nem lehet ezt :-(). Az igazság, az, hogy Berzelius bátyánk még felülre tette az indexeket. Ma már lejjebb adjuk a dolgot.
A Berzelius által használt latin nevekből aztán kialakultak a mai nevek. Így lett a nátrium és a titán is egy-egy elemnév.
A magyar nyelv nem egyszerű és talán ettől szép. "Mai nyelvvel" kimondva érdekesen hangzik az éleny, a légeny, kékleny, az iblany és a bűzeny is. Ennyi ny betűt még a betűk logisztikai központjában sem találunk.
A mellékelt kép egy érdekes diákmunkából származik és látható rajta, hogy van néhány ny betűs név, mely túlélte az ezredfordulót is. Az aranyat és a vasat sokan ismerik, bár van aki csak így: Arany és Vas. Ők az irodalmárok, meg az érettségizők. A horgany azonban megmaradt a hétköznapi beszédben és nagyon kevesen tudják, hogy a cinkről beszélgetnek éppen.
A vegyjeleket a keresztrejtvényfejtők ismerik a legjobban. A ma használt vegyjelek előtt az alkimisták jelei azonosították az akkor ismert elemeket. A modern korban is fedeznek fel új elemeket, de ezeket gyakran a latin sorszám szerint nevezik el. Például a 118-as rendszámú elemet, melyet 2006-ban fedeztek fel ununoctiumnak hívják és a jele: Uuo.
Amikor olyan leírást látok, amelyben szódium szerepel, rögtön tudom, hogy a fordítás nem precíz és bizony más hibákra is számíthatunk. Lehet, hogy a fordító szándéka arany, lelkesedése éleny, de az eredmény halvany. A mi fejünk meg rőteny.
A szódium a sodium angol névből származik és nátriumot jelent. A titánium pedig nálunk inkább titán.
Ez a helyzet.
6 komment
Címkék: titán periódusos rendszer elemek vegyjel berzelius nátrium
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Hozzászólások